Jak uniknąć otarć w butach na obcasach?

Jak uniknąć otarć w butach na obcasach?

W ciągu dnia, a przede wszystkim w cieplejszym okresie nasze nogi puchną. Nosząc buty na obcasach musimy pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać, aby uniknąć pęcherzy, otarć. Latem, zakładając na kilkugodzinne maratony sandałki z wrzynającymi się paseczkami, czy klamrami możemy spodziewać się bólu a także zniszczenia skóry, co prowadzi do późniejszej niechęci do butów na obcasach.

1. O jakiej porze dnia najlepiej kupować buty na obcasach?
Buty na obcasach kupuj wieczorem, kiedy po całym dniu pracy stopy są zmęczone a co za tym idzie- spuchnięte. Jest to idealny moment na wybranie butów w odpowiednim rozmiarze i najlepiej dopasowanym modelu. Wybierając sandały na obcasie, załóż but i włóż dwa palce pod paski trzymające stopę. Jeśli zmieszczą się to znak, że nie będą Cię uciskały w trakcie chodzenia. Kupując buty rano, kiedy stopa jest smuklejsza (wypoczęta), wybierzemy mniejszy rozmiar, a w trakcie ich noszenia możemy spodziewać się jedynie bólu i otarć.

2. Wysokie obcasy
Im wyższe obcasy, tym szybciej nasze stopy się męczą. Buty na bardzo wysokich obcasach są wyłącznie do stania, siedzenia, bądź krótkich spacerów. Na pewno nie sprawdzą się podczas całodniowych wojaży. Pozwól więc odpocząć stopom w ciągu dnia siadając. Pamiętaj też, aby nie zdejmować butów jeśli masz zamiar spędzić w nich jeszcze kilka godzin. Zmęczone stopy uwolnione z obciskających je butów zaczynają puchnąć jeszcze bardziej; przyzwyczajać się do wolności. Ponowne założenie butów na obcasach (o ile w ogóle uda Ci się je wcisnąć), nie będzie dobrym pomysłem, chyba że resztę wieczoru spędzisz ukrywając się za stolikiem.

3. Czas na ćwiczenia
W czasie dnia pracy, mając na sobie buty na obcasach warto co jakiś czas robić małą rozgrzewkę dla stóp; wyciąganie palców w dół i w górę, a także kręcenie kółek stopami w każdą stronę pozwoli na przepływ krwi mimo zajmowanej nieruchomej pozycji siedzącej.

4. Nie zakładajmy nogi na nogę
Doskonale wiem, jakie to wygodne, zwłaszcza, kiedy nie wie się co zrobić z nogami. Ale zablokowanie dopływu krwi prowadzi do uczucia ciężkich nóg a w przyszłości do powstawania „pajączków” oraz żylaków.

5. Pamiętaj o plasterkach, wkładkach, butach na zmianę
Jeśli otarcia i obrzęki na stopach powstają w każdych założonych przez Ciebie butach, bądź przygotowana, że nawet w tych rekomendowanych, najlepszych i najdroższych też może Cię to spotkać. Po pierwsze spróbuj rozchodzić buty w domu, a po drugie w miejscach potencjalnych otarć naklej plastry jeszcze przed założeniem butów na obcasach. I pamiętaj, że warto mieć ze sobą wygodniejsze, już przetestowane buty na zmianę.

Powrót do bloga