Czy chodzenie w butach na obcasach jest zdrowe?

Czy chodzenie w butach na obcasach jest zdrowe?

Czy chodzenie w butach na obcasach jest zdrowe?

My kobiety doskonale wiemy, że wkładanie butów na obcasach optycznie wysmukla sylwetkę, nogi są wydłużone, a pupa jest uniesiona. Wiedzą też o tym panowie, którym bardzo taka moda się podoba i choć kilka wieków temu to mężczyzna zapoczątkował noszenie butów na obcasach, teraz ten atrybut przypisuje się kobietom. Szkoła Na Obcasach prowadzi kurs nauki chodzenia na obcasach zarówno dla pań, jak i dla panów. Wszystko jest dla ludzi, jednak jakie są plusy, a jakie minusy chodzenia w szpilkach? Z jednej strony efektowny wygląd, a z drugiej- ból stóp, łydek, uczucie „ciężkich nóg”.

Kobiety noszą buty na obcasach, by czuć się atrakcyjnymi

Którą kobietą jesteś? Tą, która codziennie wkłada szpilki? Tą, która raz je nosi, a raz woli buty na płaskiej podeszwie? Tą, która wkłada buty na obcasach tylko na ważne uroczystości, a może jednak tą, która w ogóle ich nie nosi, bo nie lubi, bądź czuje się w nich niekomfortowo?
Bezsprzecznie można stwierdzić, że buty na obcasach zakładamy, by prezentować się efektowniej, dla siebie, bądź, by robić wrażenie na innych. Faktem jest, że kobieca sylwetka w butach na obcasach wygląda smuklej i atrakcyjniej. Nogi optycznie są szczuplejsze i dłuższe, pupa jest kształtniejsza. Część z nas nosi buty na podwyższeniu regularnie do pracy z powodu zajmowanego stanowiska, bądź uwielbienia szpilek, zaś część niekoniecznie, ponieważ nie ma takich okazji, czy z powodu dbania o zdrowie swojego ciała.

Jak to jest z tymi szpilkami? Czy chodzenie w butach na obcasach jest niebezpieczne dla zdrowia?

Wkładanie butów na obcasach wymusza od naszego ciała nienaturalną postawę poprzez podparcie pięty obcasem i przeniesienie ciężaru na śródstopie. Efektem nadmiernego noszenia butów na obcasach oraz nieprawidłowego ustawienia sylwetki mogą być dolegliwości, na które skarży się wiele pań- ból stóp w butach na obcasach, a także ból pleców.

Minusy noszenia butów na obcasach:
– obrzęki nóg, drętwienie, skurcze łydek spowodowane spowolnieniem przepływu krwi;
– twarde podeszwy, czy górna część butów mogą naciskać na stopę tak mocno, że powstają ciężkie do usunięcia odciski i modzele;
– poprzez zbyt częste noszenie butów na obcasach- skrócenie mięśni podudzia i ścięgna Achillesa;
– uciskanie palców stóp w butach z wąskim czubem, a podczas zbyt częstego noszenia- deformacja; palce nie mające swobody, nachodzą na siebie, podkurczają się, paluch kieruje się do środka stopy, co może prowadzić do powstawania haluksów;
– w szpilkach ciężar ciała przenosi się do przodu, a nieumiejętność ustawienia sylwetki skutkuje bądź przechyleniem jej właśnie do przodu, bądź szukając równowagi- nadmiernym przechyleniem do tyłu, przeciążając tym samym miednicę. Skutkiem w tym przypadku jest ból dolnego odcinka kręgosłupa oraz karku i szyi

Plusy chodzenia w szpilkach:
Wiemy już, że szpilki nie wpłyną na poprawę zdrowia naszych nóg, a dla prawidłowej aktywności naszego ciała dobre będą stabilne i wygodne obuwie na 1- 2 cm, szerokim obcasie. Czy są więc plusy chodzenia w butach na obcasach? To pewne!
– poprawa samopoczucia, aż miło na siebie spojrzeć w lustrze;
– +10 do atrakcyjności i pewności siebie;
– optyczne wysmuklenie sylwetki; kontrolowanie postawy (a jeśli masz problem z garbieniem się, zapisz się na nasz kurs- prawidłowo ustawimy Twoje ciało);
– praca mięśni brzucha, dzięki wciąganiu i naprężaniu;
– kształtowanie mięśni łydek;
– wzmocnienie mięśni dna miednicy; chodzenie w butach na średniej wysokości obcasach poprawia elastyczność i wytrzymałość mięśni dna miednicy (jeśli sylwetka jest prawidłowo ustawiona)

Jeśli często wkładasz buty na obcasach, aby zapobiec powstawaniu żylaków:
– ogranicz chodzenie w butach na obcasach wyższych niż 5 cm;
– staraj się nie zakładać nogi na nogę podczas siedzenia;
– w domu unieś na kilka minut nogi do góry, podpierając je, np. o ścianę, możesz wykonać masaż całych nóg, od stóp aż do podbrzusza, powtórz kilkakrotnie
– pamiętaj, by dbać o nogi i stopy, regeneruj je robiąc chłodne kąpiele stóp, następnie wmasowując żele chłodzące
– noś specjalne uciskowe rajstopy, które zmniejszają ryzyko powstania żylaków
– pij herbatę na lepsze krążenie krwi 😊

Jeżeli Twoja praca wymaga od Ciebie biznesowego ubioru, do którego można zaliczyć szpilki, warto, aby po 8 godzinnym czasie pracy zmienić buty na wygodne- płaskie, bądź na lekkim, 2 cm, szerokim podniesieniu. W domu koniecznie daj odpocząć stopom, mocz je w chłodnej wodzie, często rozciągaj mięśnie łydek, masuj je i wcieraj chłodzące żele, które dają ukojenie.

Jeśli mówimy o tym, czy noszenie butów na obcasach jest zdrowe, można śmiało odpowiedzieć, że na pewno dla zdrowia naszej psychiki- tak. Jeśli zaś mówimy o zdrowiu naszego ciała- zawsze pamiętajmy, że zbyt częste noszenie, zbyt długie, zbyt wysokich, zbyt cienkich szpilek nigdy dobrze nie wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia. Umiejętne dobranie obcasa do sylwetki (jeśli nie wiesz jakie obcasy będą odpowiednie dla twojej sylwetki, zapisz się do nas na kurs), wkładanie wygodnych butów na obcasach, raz na jakiś czas, na kilka godzin, na pewno nie będzie rzutowało negatywnie na stan twojego zdrowia. Pamiętaj, że optymalne dozowanie nie wprowadzi negatywnych zmian- dotyczy to również tak prozaicznej czynności, jak noszenie butów na obcasach.

Powrót do bloga